پدیده مخاطرات اخلاقی , پدیده گزینش نادرست و نظریه علامت دهی

در اقتصاد رقابتی مبتنی بر بازار آزاد[i] ، صرف نظر از محدودیت های صریح مندرج در قراردادهای نمایندگی که با هدف جلوگیری از کاهش بازده سرمایه گذاری مالکان مورد استفاده قرار میگیرند . مدیران از انگیزه لازم برای افزایش سطح بازده واحد اقتصادی برخوردارند . نخستین انگیزه مدیران ، برخاسته از واکنش های اوراق بهادار نسبت به اطلاعات است .ضعف عملکرد مدیران ، پیام و علامت نامطلوبی را به بازار اوراق بهادار منتقل میکند . به علاوه ، با افشای اطلاعات مربوط به عملکرد نامطلوب مدیر ، نظریه انتظارات عقلایی و منطقی حکم می کند که ارزش اوراق بهادار واحد اقتصادی کاهش یابد . بر این اساس مدیران همواره احساس خطر می کنند و از این رو ، از انگیزه لازم برای اجتناب از کاهش سطح بازده واحد اقتصادی برخوردارند .

دومین انگیزه مدیران ، به واکنش های منفی بازار خدمات متخصصین مربوط است تعیین ارزش فعلی حقوق و مزایای آتی هر مدیر در نتیجه تصدی مشاغل جدید مستلزم توجه به عملکرد جاری و عملکرد گذشته وی در واحد اقتصادی است .

عدم تقارن اطلاعات[ii]

در قراردادهای نمایندگی زمانی که اطلاعات بطور مساوی در اختیار افراد قرار ندارد عدم تقارن اطلاعات بوجود می آید عدم تقارن اطلاعات باعث دستیابی به بازده غیرعادی[iii] میگردد . (در بازارهای کارا به علت تقارن اطلاعات دستیابی به بازده غیر عادی بسیار کم است )

پدیده مخاطرات اخلاقی[iv]

بطور معمول در شرایطی بروز میکند که نمایندگان (برای نمونه ، مدیران ) از انگیزه لازم برای انحراف از تعهدات قراردادی برخوردار باشند . بطور مثال در قراردادهای بیمه آتش سوزی در نظر نگرفتن کنترلهای داخلی لازم (در نظر نگرفتن کنترل داخلی و بار مالی آن برعهده مدیر ولی جبران خسارت بر عهده موسسه بیمه گر است ) .

یا بطور مثال شخص مریضی که با اطلاع از بیماری خود به موسسه بیمه تکمیلی مراجعه می کند در حالیکه موسسه بیمه در جریان این بیماری نباشد (البته بیمه تکمیلی در ایران بصورت دسته جمعی  اعضای موسسات است .)

پدیده گزینش نادرست[v] 

در صورتی که تهیه و ارائه اطلاعات امکانپذیر نباشد یا ارزیابی  ایفای تعهدات قراردادی از سوی یک طرف قرارداد دشوار یا غیر ممکن باشد پدیده گزینش نادرست ظهور می کند .

به عبارت دیگر در نتیجه عدم تقارن اطلاعات پدیده گزینش نادرست بوجود می آید .

عدم تقارن اطلاعات میتواند بعلت ارانه اطلاعات نادرست طرفین قرارداد بصورت عمدی ( خطر اخلاقی) باشد یا در نتیجه ارانه اطلاعات نادرست طرفین قرارداد بصورت سهوی و ناخواسته  صورت پذیرد .

نظریه علامت دهی[vi]

اقدامات مدیران برای انتقال پیام و علامت مربوط به کیفیت اوراق بهادار واحد اقتصادی تحت رهبری آنان را میتوان در چارچوب نظریه علامت دهی مورد بررسی قرار داد .علامت دهی به بازار در واقع نوعی تضمین ضمنی است . از جمله شیوه های علامت دهی به وسیله واحد های اقتصادی ، تهیه و ارائه صورت های مالی است که این امر به نوبه خود موجب کاهش قابل ملاحظه آثار ناشی از دشواری مربوط به گزینش نادرست میشود .

منبع :

نقش اقتصادی حسابرسی در بازرهای آزاد و تحت نظارت نشریه 159 سازمان حسابرسی


[i]-free markets=محیطی که عرضه و تقاضای حسابرسی در آن به قانون یا مقررات خاصی وابسته نیست

[ii]-information assymmetry

[iii]-abnormal returns

[iv]-moral hazards

[v]-adverse selection

[vi]-signalling theory  

/ 4 نظر / 537 بازدید
hosein

با سلام و خسته نباشید می خواستم اطلاعاتی درباره نحوه محاسبه ی هزینه های سرمایه ای بدونم اگر اطلاعاتی در این زمینه دارین ممنونت می شم

رضارضایی

تئوری علامت دهی درکدامیک ازسطوح کارایی مصداق دارد ضعیف نیمه قوی قوی

طالبی

سلام.ببخشید مزاحم وقتتون میشم.میخواستم ببینم در مورد تئوری علامت دهی منبعی میتونید بجز کتاب خانم والاس معرفی کنید؟

behzad

دستت درد نکنه